Pierwsze CV, pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, pierwsza praca – wszystko to jest silnie ze sobą powiązane i oddziałuje na siebie. Aby dostać pracę należy zadbać o CV, ale jak nie popełnić błędów i poprawnie je napisać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać jest wypisanie swoich wszystkich umiejętności, doświadczenia zawodowego, szkoleń, kursów, staży i innych doświadczeń, które w twojej ocenie mogą być cenne w kontekście pisania CV. Uporządkuj je pod względem chronologicznym. Nie zapomnij o pasjach i zainteresowaniach oraz klauzuli RODO, którą umieszczamy na samym końcu CV.
Co dalej?
Zacznij tworzyć CV – najwygodniej będzie ci użyć do tego kreatora internetowego, który sam uporządkuje graficznie informacje, które chciałbyś zawrzeć. Zacznij od danych kontaktowych, pod imieniem i nazwiskiem dodaj adres mailowy, numer telefonu i miejsce zamieszkania. Sprawdź te dane dwukrotnie, nawet najmniejsza literówka może przekreślić twoje szanse na kontakt ze strony rekrutera.
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie doświadczenia zawodowego. Zawrzyj w nich firmę, stanowisko, staż pracy i umiejętności, które nabyłeś. Jeśli szukasz swojej pierwszej pracy i nie masz doświadczenia zawodowego napisz o umiejętnościach, które nabyłeś np. podczas nauki, stażu, praktyki. Nie zapomnij o językach obcych, stanowią one nieocenioną wartość na rynku pracy.
Wykształcenie to coś, co powinno pojawić się jako następne. Zwykle najwcześniejszym elementem, jaki zawieramy jest szkoła średnia, szkoła zawodowa. Nie ma sensu pisać o etapach sprzed, logicznym jest, że kończąc np. technikum mamy ukończoną szkołę podstawową.
Umiejętności twarde – te istotniejsze i umiejętności miękkie – te mniej istotne, to kolejna część twojego CV. Umiejętności twarde to takie, które można udokumentować lub szybko sprawdzić, jak np. prawo jazdy czy obsługa konkretnego programu czy urządzenia. Umiejętności miękkie za to, to coś, co jest weryfikowalne w trakcie rozmowy rekrutacyjnej lub po rozpoczęciu pracy. Są to np. radzenie sobie w sytuacjach stresowych, umiejętność pracy w grupie czy pod presją czasu.
Warto pisać również o kursach, szkoleniach i otrzymanych certyfikatach. Nierzadko konkretny kurs może być bardziej wartościowy w oczach pracodawcy niż wykształcenie, szczególnie taki, który możemy potwierdzić stosownym dokumentem.
Czy zainteresowania są istotną częścią CV?
Zainteresowania i hobby nie są najważniejszą częścią CV, ale warto je dodać, ponieważ pokazują, że nie jesteś tylko kandydatem czy potencjalnym pracownikiem, ale też człowiekiem, który jest ciekawy i z którym można nawiązać relacje. Być może znajdzie się wśród twoich przyszłych kolegów i koleżanek ktoś, kto będzie podzielać pasję do takich samych aktywności jak ty – ułatwi ci to aklimatyzację w zespole i zmniejszy stres związany ze zmianą.
Czy zdjęcie jest obowiązkowe?
Zdjęcie jest elementem, które na pewno wzbogaci twoje CV, jednakże nie jest ono obowiązkowe. O czym warto pamiętać, umieszczając zdjęcie w CV? Że powinno być one odpowiednie, przedstawiać cię jako profesjonalistę. Zrezygnuj z nieformalnego stroju czy zdjęć, które po prostu wywołają negatywne wrażenie. Unikniesz tym sposobem oceniania przez jego pryzmat.
Czy CV powinno być dopasowane do oferty pracy?
Pierwszym krokiem przed wysyłką CV jest dokładne przeczytanie ogłoszenia i decyzja, czy nasze doświadczenie i umiejętności są wystarczające. Aplikując na stanowiska, wymagające specjalistycznych umiejętności warto dopasować swoje doświadczenie i umiejętności pod konkretną ofertę pracy. Takim sposobem dasz sobie szansę na to, że rekruter wybierze akurat twoje CV spośród wszystkich innych. Niedopasowane CV będzie z góry odrzucone lub po prostu zminimalizuje twoje możliwości.
Czego unikać w CV?
CV to przede wszystkim nasza służbowa wizytówka, która ma pokazać nas od tej najlepszej, ale wciąż zawodowej strony. Unikaj więc zamieszczania w nim informacji o dokładnym adresie zamieszkania czy swoim statusie rodzinnym. Rekruter nie jest zainteresowany tym, że jesteś po rozwodzie lub w separacji, ile masz dzieci. Staraj się też, aby twoje CV mimo wszystko nie było przeładowane informacjami, pełne błędów ortograficznych lub interpunkcyjnych. Rekruter, który widzi przejrzyste CV sięgnie po nie chętniej, niż po takie, gdzie tekst zlewa się w całość.
Teraz, kiedy już wiesz, co powinno znaleźć się w CV, możesz śmiało zacząć je pisać. Postaraj się dla efektu wizualnego zmieścić na jednej stronie. Z pewnością nie popełnisz już błędu nowicjusza i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Powodzenia!