Rozmowa kwalifikacyjna to niewątpliwie jedna z bardziej stresujących sytuacji w życiu zawodowym, szczególnie dla młodego człowieka – nowicjusza, który po raz pierwszy spotka się z rekruterem w cztery oczy. Wspólnie z naszymi specjalistami z Działu Rekrutacji stworzyliśmy kilka podstawowych zasad, ułatwiających przygotowanie do rozmowy o pracę i zminimalizowanie stresu, jaki towarzyszy podczas tego wydarzenia.

Krok 1. Ponownie przeanalizuj ogłoszenie przed spotkaniem

Przypomnij sobie dokładnie ogłoszenie, na które aplikowałeś. Wypisz najważniejsze informacje, oczekiwania i wymagania. Jeszcze raz przeanalizuj swoje doświadczenie pod kątem zamieszczonych w ogłoszeniu informacji. Sprawdź w internecie na czym polega praca na danym stanowisku, przejrzyj fora internetowe, skorzystaj z informacji dostępnych dzięki kalkulatorom wynagrodzeń. Zdobyta wiedza pomoże zadawać ci odpowiednie pytania, a jednocześnie dobrze wypaść w oczach rekrutera, który będzie pod wrażeniem twojej wiedzy o stanowisku.

Krok 2. Zrób research o firmie

Zebranie informacji o stanowisku nie jest końcem pracy domowej, jaką powinieneś odrobić zanim pójdziesz na rozmowę. Równie ważne są dane o firmie i osobie, z którą będziesz rozmawiał. Sprawdź czym zajmuje się twój potencjalny pracodawca, jakie ma opinie, przejrzyj stronę internetową, profile pracowników w social mediach, a szczególnie na LinkedIn. Tam również powinieneś znaleźć informacje o osobie rekrutującej. Być może macie wspólne zainteresowania lub uczyliście się w tym samym miejscu. Poprzez znajomość takich małych szczegółów dasz się zapamiętać, a to już pierwszy krok do sukcesu, w momencie kiedy rekruter przeprowadza kilka rozmów dziennie.

Krok 3. Przygotuj potencjalne odpowiedzi na standardowe pytania

Pewne elementy rozmowy rekrutacyjnej wyglądają podobnie. Rekruterzy pytają o twoje doświadczenie zawodowe, sukcesy i największe wyzwania, interesuje ich dlaczego zdecydowałeś się na aplikowanie na dane stanowisko, proszą o opowiedzenie kilku słów o sobie – krótko mówiąc, chcą cię lepiej poznać. Od tego jak przygotujesz się na te pytania, zależy często finalny efekt rozmowy. Odpowiadając samemu przed sobą lub przed kimś bliskim, słyszymy samych siebie i jesteśmy w stanie zweryfikować, czy to co mówimy brzmi dobrze i pozwoli nam wypaść najlepiej jak potrafimy.

Krok 4. Zadawaj pytania rekruterowi

Sztuką jest nie tylko umieć dobrze na pytanie odpowiedzieć, ale również potrafić dobrze je zadać. Na pewno na rozmowie usłyszysz: czy ma Pan/Pani jakieś pytania? Dobrze jest mieć przygotowane je wcześniej, aby były przemyślane i przydatne. Możesz śmiało zapytać o kulturę organizacyjną firmy czy możliwe ścieżki rozwoju – to pozwoli na postawienie cię na pozycji zainteresowanego dłuższą współpracą. Wypisz je sobie wcześniej, a jeśli czujesz, że ze stresu możesz je zapomnieć, po prostu weź je ze sobą. Jeśli jednak odnosisz wrażenie, że rozmowa wyczerpała wszystkie możliwe tematy, nie próbuj wymyślać kolejnych pytań na siłę. Wystarczy, jak poinformujesz rekrutera, że prawdopodobnie pytania pojawią się na kolejnych etapach rekrutacji.

Krok 5. Zabierz ze sobą niezbędne dokumenty

Ostatnią rzeczą, o jakiej powinieneś pamiętać, to zabranie ze sobą dokumentów, takich jak CV, portfolio czy referencje. Rekruterzy przygotowując się do rozmowy z tobą prawdopodobnie będą mieli ich kopie, ale nie zaszkodzi mieć oryginały w teczce ze sobą. Ty ponownie wypadniesz na przygotowanego do rozmowy, a rekruter będzie miał pełen obraz twojej kandydatury.

Marta – nasz specjalista w Dziale Rekrutacji podpowiada:

„Rozmowa rekrutacyjna to dialog, obu stronom zależy na zatrudnieniu, więc warto postawić na otwartość i uśmiech. Dobra energia, którą czuć od początku rozmowy, natychmiastowo rozluźnia atmosferę i w efekcie doprowadza do rzeczowej i przyjaznej konwersacji, dzięki czemu kandydat tak bardzo się nie stresuje i może wypaść jak najlepiej. Rekruter tak samo jak kandydat chce nawiązać współpracę – nie zakładaj więc z góry, że jest on twoim wrogiem. Sukces rekrutacji leży w waszych rękach”.