Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/abovo/strefakandydata.abovosolutions.pl-uo9e/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /home/klient.dhosting.pl/abovo/strefakandydata.abovosolutions.pl-uo9e/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275

Zmiana pracy to znaczący krok w życiu, który często wiąże się z dużym stresem. Nie powinno się jednak go unikać – życie zawodowe pochłania wiele czasu, więc nie może być źródłem nieustających frustracji. Nie jest to moment na pochopne działania. Tego typu decyzja zazwyczaj nie jest podejmowana z dnia na dzień – powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Dowiedz się jak zmienić pracę, aby spełnić swoje oczekiwania.

Krok 1: Rozważ wszystkie za i przeciw oraz pokonaj wątpliwości

Podjęcie ostatecznej decyzji powinno być poprzedzone dogłębnymi rozważaniami. Wypisz na kartce wszystkie powody, które skłoniły Cię do rozpoczęcia zmian i dokładnie przeanalizuj. Kiedy zmienić pracę i jakie sygnały świadczą o tym, że to najlepszy moment? Jeżeli na Twojej liście pojawia się poczucie stania w miejscu, braku rozwoju i nauki oraz szans na awans lub podwyżkę, jest to znaczący argument. A może czujesz się niedoceniony, obowiązki zawodowe przysparzają Ci wiele stresu i z trudem się za nie zabierasz? Ważny jest także Twój stosunek do pracy – jeżeli dopadła Cię rutyna i to, co robisz już Cię nie pasjonuje, jest to również istotny czynnik. Jeżeli dodatkowo wiesz, że sytuacja firmy się pogarsza to nie czekaj i zmień pracę na własnych warunkach.

Krok 2: Nie wskakuj na głęboką wodę i zabezpiecz się

Nie rezygnuj z pracy od razu po podjęciu decyzji, jeżeli nie masz zaplecza finansowego pozwalającego Ci na jakiś czas bez zatrudnienia. Nie ogłaszaj swoich zamiarów nawet bliskim współpracownikom, bo informacja ta może niepotrzebnie się rozprzestrzenić. Wypowiedzenie złóż dopiero, kiedy nowe stanowisko będzie już pewne. Nie przeglądaj ofert na służbowym komputerze i nie rozmawiaj z rekruterami w godzinach pracy.

Krok 3: Wykorzystaj czas wolny na zdobycie dodatkowych kwalifikacji

Poświęć czas na rozszerzenie kwalifikacji zwiększając swoją atrakcyjność jako kandydata. Poszerzaj swoją wiedzę za pomocą branżowych artykułów, literatury i portali internetowych. Możesz zrobić kurs z jakiegoś programu lub rozpocząć naukę języka przydatnego na stanowisku, o które się ubiegasz. Jeżeli brakuje Ci czasu, możesz skorzystać z bogatej oferty tego typu usług on-line. Ważne, aby uczestnictwo kończyło się certyfikatem lub dyplomem, który wzbogaci Twoje CV.

Krok 4: Dopracuj dokumenty aplikacyjne i przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Poświęć czas, aby przygotować dokumenty aplikacyjne w taki sposób, aby wyróżniły Cię na tle innych kandydatów. Unikaj podstawowych błędów i pokaż się od jak najlepszej strony. Pamiętaj, że niekompletność dokumentów może wykluczyć Cię z rekrutacji już na pierwszym etapie. Następnie przygotuj się do rzetelnie do rozmowy kwalifikacyjnej. Wykaż się profesjonalizmem – zrób research o firmie, która jest zainteresowana Twoją aplikacją i przygotuj potencjalne odpowiedzi na standardowo zadawane pytania.

Krok 5: Buduj relacje zawodowe, zbadaj branżę i sprawdź oferty na rynku

Na tym etapie należy zastanowić się jak znaleźć lepszą pracę, aby nie utknąć w miejscu. Wyszukaj platformę służącą do komunikowania się z osobami z branży. Mogą to być strony i fora branżowe lub media społecznościowe. Dowiedz się jak wyglądają obowiązki na danym stanowisku. Skontaktuj się ze znajomymi, którzy mogą okazać się pomocni w znalezieniu nowej pracy. Dołącz do odpowiednich grup i obserwuj interesujące Cię firmy w mediach społecznościowych. Obserwuj portale branżowe i zorientuj się w ofertach pracy, które są dla Ciebie lukratywne.

Krok 6: Porozmawiaj szczerze z pracodawcą i nie pal za sobą mostów

Nigdy nie wiesz kogo możesz spotkać w przyszłości na swojej drodze zawodowej, dlatego zadbaj o dobre relacje z przełożonym i współpracownikami przed odejściem. Warto pozostawić po sobie dobre wrażenie i spróbować uzyskać referencje od pracodawcy, które w przyszłości mogą okazać się bardzo przydatne. Staraj się poinformować pracodawcę o odejściu w sposób spokojny i nieroszczeniowy oraz dotrzymaj okresu wypowiedzenia i innych warunków wynikających z umowy.

Poszukiwanie odpowiedniej pracy bywa długim procesem. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu i przygotowaniu unikniesz stresu i szybciej znajdziesz satysfakcjonujące zatrudnienie.